Kezdődik a 37. OTDK

Az (OTDK) a felsőoktatási tehetséggondozás, az értelmiségi elitképzés hatékony formája, a két évente megrendezett versenyen több ezer jól felkészült hallgató méri össze tudását 16 tudományterületi szekcióban. A szervezésben a legutóbbi versenyhez hasonlóan 11 hazai egyetem vesz részt, az Agrártudományi Szekció munkáját pedig idén is külhoni felsőoktatási intézmény, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Csíkszeredai Kara irányítja.
A március 19-én megrendezett Weiszburg Tamás, az OTDT elnöke kiemelte, hogy a 37. OTDK több szempontból már most rekordot állított, hiszen a versenyre minden eddiginél több, 5719 hallgatói pályamunkát neveztek. Az elnök arra is felhívta a figyelmet, hogy idén tavasszal a rendezvény nyitó- és záróeseményei, valamint a legtöbb tagozat előadásai lesznek az OTDK weboldalán.
Az ELTE a ad otthont április 22. és 24. között szombathelyi egységében, a Savaria Egyetemi Központban. A szekció munkáját az ELTE PPK szombathelyi Pedagógiai és Pszichológiai Intézete koordinálja. A szervezést közösen végzik az ELTE Pszichológia Intézet és a Neveléstudományi Intézet, az ELTE Könyvtár- és Információtudományi Intézet, valamint a szombathelyi Savaria Regionális Pedagógiai Szolgáltató és Kutató Központ munkatársaival, a megvalósításba bekapcsolódik az ELTE SEK Campus Iroda, a sportprogramok lebonyolítását pedig az ELTE Sportudományi Intézet – Szombathely munkatársai és hallgatói segítik.
Pachner Orsolya egyetemi adjunktus, a PPAK szekció ügyvezető társelnöke kiemelte, hogy Szombathely több intézményével alakítottak ki együttműködést a konferencia szervezése kapcsán, akikkel közösen nagy hangsúlyt fektetnek a rendezvény fenntartható lebonyolítására, valamint a látogató fiatalabb generációk szemléletformálására. A szekcióban a hagyományos papír alapú adminisztráció helyett például rendezvény applikációt biztosítanak a résztvevők számára, amely nagyban megkönnyíti a regisztrációs feladatok elvégzését, illetve a konferencia programjának nyomon követését is.
A szekcióba a január 8-i határidőig
318 pályamunka érkezett be, ami 23%-kal több a 2023-as OTDK-énál.
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem színeiben 91 hallgató szerzett jogosultságot. Újdonság, hogy idén a szervezők végezték a plágiumvizsgálatot, amelyet a Turnitin rendszer segítségével hajtottak végre. A nevezések ellenőrzése után a bírálati folyamat menedzselése következett, amelynek során minden pályamunkát két bíráló értékelt írásban. A benyújtott dolgozatokat 30 különböző tagozatba sorolták, majd megkezdődött a konferenciára érkező zsűri összeállítása. A szakmai testület tagozatonként három főből áll, így összesen 90 szakember vesz majd részt a munkában az ország különböző egyetemeiről és határon túli intézményekből.
A szekció több pályamunkájában is megjelenik a reproduktív egészségpszichológia, de a családi rendszerszemléletbe illeszthető témák is népszerűek, csakúgy, mint a közösségi média hatásaival foglalkozó szociálpszichológiai kutatások, melyek külön tagozatot alkotnak. A pedagógiai alszekcióban pedig jól kirajzolódik a gyógypedagógia jelentősége, hiszen a beérkezett pályamunkák közel harmada ebbe a témakörbe tartozik.
OTDK 2025 – í, eredmények

Élőben az OTDK PPAK Szekció
Kövessük online a Pedagógiai, Pszichológiai, Andragógiai és Könyvtártudományi Szekció munkáját!
2025. április 22. - 2025. április 24. ELTE SEK (9700 Szombathely, Károly Gáspár tér 4.) és online
Kövessük online a Pedagógiai, Pszichológiai, Andragógiai és Könyvtártudományi Szekció munkáját!