Tizenkétmilliárd felfedező kutatásokra

Az elnyerhető források a természeti és társadalmi jelenségek megismerését célzó új módszerek, eljárások kidolgozását megalapozó projekteket, valamint a fiatal kutatók tudományos pályájának elindítását, illetve nemzetközi kutatási programok kezdeményezését ösztönzik. A projektek tervezhetősége érdekében a felhívásokat az eddigieknél korábban tette közzé a Nemzeti ܳٲái, Fejlesztési és ԲԴDZáós Hivatal.
A hazai költségvetési forrásból, a Nemzeti ܳٲái, Fejlesztési és ԲԴDZáós Alapból finanszírozott pályázati rendszer
a kutatói életpályát megkezdő posztdoktorok, az önálló kutatást elindító és kutatócsoportot alapító fiatal kutatók, valamint a tapasztaltabb kutatók számára
egyaránt célzott pályázatokkal biztosít forrást alapkutatási projektjük megvalósítására. A nemzetközi együttműködésen alapuló kutatási projektek létrehozását külön pályázat ösztönzi.
A ܳٲái témapályázat () olyan önálló kutatócsoporttal rendelkező tapasztalt kutatók projektjeinek támogatását teszi lehetővé, akiket tudományterületük nemzetközileg elismert szakértőiként tartanak számon.
A Fiatal kutatók által kezdeményezett kutatási témapályázat () azoknak a tehetséges, fiatal – 2018. február 6-ig a 40. életévüket be nem töltött – kutatóknak szól, akik önálló kutatócsoportot létrehozva saját kutatási témájukat kívánják elindítani. Ebben a két kiírásban az összesített keretösszeg 9,4 milliárd forint.
A Posztdoktori kiválósági pályázat () a tudományos fokozatot megszerzett, pályájukat a tudományos kutatás területén tervező fiatal kutatók számára biztosít három évre kiszámítható támogatást. A pályázat keretösszege 1,5 milliárd forint.
A Nemzetközi együttműködésen alapuló kutatói témapályázatok () hazai kutatócsoportok külföldi együttműködésben megvalósuló projektjeit ösztönzik, és elősegítik a magyar tudomány nemzetközi beágyazottságának erősítését. A pályázat teljes keretösszege 1 milliárd forint.
Várhatóan még januárban megjelenik – további 1,2 milliárd forinttal emelve a felfedező kutatások 2018-as támogatási keretösszegét – az a felhívás, amelyre a jelentős nemzetközi hatású eredményeket elért kutatók pályázhatnak, akik tudományos közleményükkel a szakterületük felső 5 százalékába tartozó idézettséget értek el a megjelenést követő két éven belül.
A pályázatok beadási határideje február közepe, a projektek várhatóan már 2018 második felében elindulhatnak.
ǰá: