鶹ý

Száz éve született Szabad György

2024.09.26.
Száz éve született Szabad György
Szeptember közepén "Tanítványok tanítványai" címmel szervezett emlékkonferenciát Szabad György történész és egyetemi oktató születésének centenáriuma alkalmából az ELTE Új- és Jelenkori Magyar öéԱi Tanszék.

Jelen konferencia megtestesíti mindazt, amit egyetemünk csaknem 400 éves hagyományaként magáénak tudhat, nevezetesen a generációról generációra felhalmozott, professzorról tanítványra, és tanítványok tanítványaira átadott tudást – mondta nyitóbeszédében Borhy László. Az ELTE rektora egykori történész hallgatóként felidézte, hogy Szabad György gondolatban gazdag, kiválóan felépített és retorikailag tökéletesen megtartott előadásai igen népszerűek voltak a hallgatók körében, akikre mindig partnerként tekintett.

Iskolateremtő munkássága történész generációk sorát indította el a tudományos pályán, középiskolai tanárokat, levéltárosokat, muzeológusokat, egyetemi oktatókat, professzorokat. Kilenc éve már, hogy nincs közöttünk, legyen ez a konferencia tisztelet-, kegyelet- és szeretetteljes megemlékezés sokunk egykori tanárára, professzorára, a 100 éve született Szabad Györgyre - fogalmazott Borhy László.

Szabadné Suján Andrea, Szabad György özvegye személyes hangvételű köszöntőjében felidézte, hogy 1973-ban a felvételin elért pontszáma alapján nem jutott volna be a bölcsészkarra, mert a Kádár-rendszer gyakorlatának megfelelően a keretet kevésbé tehetséges, ám különböző szocialista elismerésekben részesített jelentkezőkkel töltötték fel. Szabad György azonban a felvételi bizottság elnökeként kiharcolta, hogy az „érdemrendesek” mellett az állampárt további helyeket biztosítson a megfelelően teljesítő hallgatók számára.

Suján Andrea később jelentkezett Szabad György kurzusaira, ahol elmondása szerint a professzor felvértezte mindazzal, amit egy kezdő történésznek tudnia és alkalmaznia kell kutatásai során (a történeti kutatás módszertana, forráskezelés, forráskritika, anyaggyűjtés, cédulázás). „A csaknem  négy évtizedes együttélésünk során nap mint nap megtapasztalhattam felelősségteljes videlkedését, figyelmességét, segítőkészségét, vagyis azokat a tulajdonságait, amiért hallgatói is szerették. Felesége és munkatársa is voltam, s mindkettőt életem nagy ajándékának tartom” – fogalmazott Suján Andrea.

A konferencián elmondott expozéjában Dénes Iván Zoltán eszmetörténész feltárta a kapcsolatot Szabad György névválasztása, szerepvállalása és szerepfelfogása között. Schwartz György 1945-ben azért választotta magának a Szabad György nevet, mert gyerekként és fiatalemberként egész életét meghatározó traumákat élt át. A zsarnokságok és a kiváltságrendszerek ellen választott név egyúttal a traumától megszabadulás vágyát is kifejezte, erre is épülhetett későbbi politikai szerepvállalása – zárta expozéját.

„A fiatal kutatónemzedék elsődleges feladatát a korábbi nemzedékek által elért teljesítmény meghaladásában, a tudomány nemzedékeket átívelő feladatainak minden korábbinál szakszerűbb és felelősségteljesebb szolgálatában kell, hogy lássa. S mert a formálódó fiatal történésznemzedék fellépése azzal biztat, hogy képes lesz egyszer a már elért érdemi meghaladására, […] az előző nemzedék [...] ha óvatosan is, [...] de reménykedhet benne, hogy a végnapon elmondhatja önmagáról: teljesített valamit minden nemzedéknek a haladást biztosító alapfeladatából, önmagánál jobbat, messzebbre jutót nevelt.” (Szabad György, Tiszatáj, 1974. évi 6. szám)

ǰá: