ٲái célokat is szolgál az ELTE új videótára

Pálos György filmrendező, az ELTE Filmtudomány Tanszék oktatója 1989 óta több filmet készített az alternatív iskolák aranykoráról, a hazai közoktatással fontos kérdéseiről. Ezek nagy részét adta most át az Egyetemnek. Hét sorozat került a Pedagógiai és Pszichológiai Kar könyvtárába, amelyek nem csak a nyolcvanas-kilencvenes évek fordulóján alakult, újító szellemű iskolákkal, de olyan mindennapi témákkal is foglalkoznak, mint a tanárok megbecsülése, a diszkrimináció, az integráció vagy az iskolai konfliktusok.
Mint a nekünk adott interjúban elmondta, mindig
azokat a kreatív, jobbító szándékú embereket kereste, akiknek elképzelésük van arról, milyen egy jó iskola,
és mernek is tenni ezért. Jómaga egyetemi oktatóként is sok olyan technikát és megoldást alkalmaz, amelyeket ezektől a pedagógusoktól lesett el a forgatásokon. Filmjeit már eddig is használták az oktatásban, hiszen formátumuk miatt erre alkalmasak, de ezek a filmek kivétel nélkül jó anyagok ahhoz is, hogy a tanárképzés résztvevői elgondolkodjanak olyan kérdéseken, mint hogy mi az a pedagógia, mire való az iskola, és ebben a pedagógusoknak milyen cselekvési terük adatik.
A dokumentumfilmes műfaj egyik nehézsége, hogy az amatőr szereplők zavaró tényezőként tekintenek a kamerára, ezért olyan technikát kell alkalmazni, amelynek köszönhetően egy idő után már nem veszik észre, hogy filmezik őket. A most elérhetővé vált filmeknél egy-egy nap erejéig operatőr is segítette a munkálatokat, de akkor is csak egy kamerával történt a felvétel, legtöbbször pedig még hangmérnök sem volt a helyszínen.
A dokumentumfilmek nem tölthetők le, megtekintésükre csak a PPK Kazinczy utcai olvasóteremben, dedikált gépeken van lehetőség. Részletes felhasználási feltételek a kar honlapján .
ǰá: