Nemzet és múzeum

A Nemzet és múzeum az első összefoglalásnak tekinthető, amely a kulturális igazgatáshoz sorolt közgyűjteményi területen belül a múzeumokra vonatkozó joganyag fejlődését részleteiben vizsgálja. A monográfia 1777 és 2010 között tekinti át a magyar múzeumügyet a jogszabályalkotás tükrében. Támaszkodik a téma hazai és fontosabb külföldi szakirodalmára, a klasszikus muzeológiai összefoglalások mellett pedig a kulturális igazgatási kézikönyvek múzeumokra vonatkozó fejezeteit is hangsúlyosan beemeli az elemzésbe.
Módszertani szempontból az elfogadott, törvényi szintű jogszabályokat tekinti forrásainak, melyeket elemző-értékelő módon, a jogalkotói szándékokra és a jogszabályok hatására fókuszálva mutat be. Ugyan a monográfia a hagyományos muzeológiai-múzeumtörténeti összefoglalások eredményeire épít, ahogy a szerző az előszóban fogalmaz, "inkább nevezhető a honi törvényalkotás históriájának, mint a magyar múzeumügy történetének".
Kálnoki-Gyöngyössy Márton az ELTE BTK Történelem Segédtudományai Tanszék habilitált docense, fő kutatási területei a középkori régészet és pénztörténet, a numizmatika, a régészeti feltárások jogi szabályozása, a régészeti örökségvédelem és a muzeológia.
A könyv a Magyar Művészeti Akadémia Művészetelméleti és Módszertani Intézetének gondozásában jelent meg, online érhető el.