鶹ý

Nagy jövőt jósolnak a Kovács testvéreknek

2018.06.12.
Nagy jövőt jósolnak a Kovács testvéreknek
Az ELTE BTK magyar szakos hallgatói, Kovács Viktor é Kovács Dominik II. helyezét értek el a Litera drámapályázatán, valamint a tavalyi évet követően az idei POSZT-on is bemutatták egy drámájukat.

Arany-programjának rézeként a Litera online irodalmi lap "Magyar ballada" címmel drámapályázatot hirdetett: hét drámaírót kért arra, hogy Arany javasolt balladáinak (Ágnes asszony, Szőke Panni, A hamis tanú, Árva fiú, Tengeri-hántás, Hídavatás, Vörös Rébék, Tetemre hívás, A varró leányok, Éjféli párbaj) világát, hangulatát alapul véve, bizonyos főbb elemek (szereplők, helyszín, szüzsé) megtartásával írjanak egyfelvonásos drámát. A szerkesztőség felfogásában az Arany-balladák  társadalmi jelenségeket is feldolgozó lélektani drámák, amelyeknek ma is aktualitásuk van. „Mi történne egy, az eredetitől gyökeresen eltérő helyszínen é körülmények között Ágnes asszonnyal, Szőke Pannival, Pörge Danival, Kund Abigéllel, Rebi nénivel? Milyen tanulságokhoz vezet A hamis tanú vagy az Árva fiú újragondolása?” – tették fel a kérdét.

Az eredményhirdetére 2018. június 10-én este a Margó Fesztiválon, a PIM-ben került sor, ahol színézek tolmácsolásában rézletek hangoztak el a művekből, majd a Litera főszerkesztője, Nagy Gabriella  é Lőkös Ildikó dramaturg vezetéével bemutatkoztak a szerzők, végül a zsűri bejelentette a "Magyar ballada – Kortárs egyfelvonásosok Arany-balladákra" felhívás győzteseit. Második helyen végzett a Kovács Dominik é Kovács Viktor testvérpár éá című egyfelvonásosukkal, melyet az Éjféli párbaj alapgondolatát felhasználva írtak.

Kovács Viktor é Kovács Dominik 1996-ban születtek, 2016 óta az ELTE BTK é az ELTE Eötvös Collegium hallgatói. Elsőként a 2013-as gyulai Erkel Diákünnepről tértek haza győztesként, azóta több irodalmi folyóiratban is publikáltak. Négykezes kisepikáik többek között a Bárka folyóiratban, a Hévízben, az Új Forrásban, a Műút portálon é a Félonline-on jelentek meg. A éٴǰٲ című művükből 2017-ben Hegedűs D. Géza rendezett felolvasószínházat, é a berlini Theatertreffen is fölfigyelt rá.

A POSZT-on június 11-én már bemutatták legújabb színművüket, a Mintapintyet is. A darab főhőse, Molnár Zsóka sok minden lehetett volna: háborús áldozat, osztályidegen értelmiségi, amerikai nagynéni vagy flitteres operett-sztár – de végül az égetthalmi falumúzeum igazgatójaként nyugdíjazták 63 évesen 2003-ban. A zebrapintyekkel társalgó, vidéki emlékházi avatóbeszédre kézülő magányos nő életének bonyodalmai közepette kibontakozik az 1930-as évektől máig tartó magyar valóság.