Milyen a jövő múzeuma?

2023. november 21–22. között a hazai é nemzetközi múzeumi szféra szakemberei a Magyar Nemzeti Múzeumban találkoztak: az Országos Muzeológiai Módszertani é Információs Központ tizedik alkalommal rendezte meg a MuseumDigit konferenciát. A megnyitón Hammerstein Judit, a Magyar Nemzeti Múzeum mb. főigazgatója é Vincze Máté, a Kulturális é ԲԴDZáós Minisztérium helyettes államtitkára köszöntötte a réztvevőket.
A nyitóelőadást Bernd Fesel, az EIT Culture & Creativity ügyvezető igazgatója tartotta, aki az innovációs közösségben rejlő lehetőségeket mutatta be a közönségnek. Az EIT Culture & Creativity az European Institute of Innovation and Technology (EIT) legújabb, kilencedik innovációs közössége, célja Európa kulturális é kreatív ágazatainak megerősítée; vezetőjével a hazai múzeumi szakemberek most találkozhattak először személyesen. Az ELTE egyetlen hazai alapítóként vesz rézt a szervezet munkájában, Bernd Fesel egyetemünk meghívására érkezett Budapestre.
Bernd Fesel, az EIT Culture & Creativity ügyvezető igazgatója
A rendezvényen hét szekcióban mutatták be a múzeumi szakembereket leginkább érintő témákat, foglalkoztak a 21. század múzeum jellemzőivel, a múzeum é közönség kapcsolatával, az online kommunikációval é a digitális kulturális javak megőrzéével is. A rendezvényen két szekcióban a mesterséges intelligencia lehetséges felhasználási módjai kerültek fókuszba: az ELTE képviseletében Nemeskey Dávid Márk Magyar nyelvre optimalizált mesterséges intelligencia-alapú eszközök fejlesztée a Digitális Örökség Nemzeti Laboratóriumban címmel adott elő.
A nagy sikerű rendezvényen több mint kétszázan vettek rézt, a konferencia szüneteiben nyolc kiemelt kiállító partner mutatkozott be, köztük a Digitális Örökség Nemzeti Laboratórium (DH Lab). A standnál Nagy Mihály, Sidó Zsuzsa é Szemigán Dorottya bemutatták a Laborban zajló kutatási tevékenységeket, valamint ezek közgyűjteményi kapcsolódási pontjait.
Forrás é fotó:
Borítókép: Bernd Fesel, Hammerstein Judit é Vincze Máté