Levéltáros találkozó az ELTE BTK-n

A Levéltáros szakestet 1966 óta rendezi meg az ELTE Történelem Segédtudományai Tanszék azzal a céllal, hogy a levéltár specializációt végző alapszakosok, illetve a levéltár mesterszakot választó hallgatók kapcsolatépítését támogassa, a hallgatók, az oktatók és a levéltáros szakmában elhelyezkedett alumnusok párbeszédét elősegítse.
A rendezvényt Körmendi Tamás tanszékvezető egyetemi docens nyitotta meg, a vendégeket az Alumni Központ munkatársa, Balogh-Kátai Judit köszöntötte. A nyitóelőadást Kenyeres István, Budapest Főváros Levéltárának (BFL) főigazgatója tartotta A magániratgyűjtéstől az időgépig: Budapest Főváros Levéltára intézményi stratégiája 2023-2028 címmel, felvázolva a levéltár erősségeit és gyengeségeit, jövőbeli céljait.
Az utóbbi évek kihívásai (járvány, háború a szomszédos országban és az ebből adódó veszélyhelyzet, kevesebb pénzügyi támogatás) ellenére a BFL kifejezetten jól teljesít – mondta a főigazgató –, ezt mutatja egyfelől a számos digitalizációs projekt (amelyek nemcsak a történészek számára teszik egyszerűbbé a kutatást, de a levéltárat mint intézményt is közelebb hozzák a társadalom szélesebb rétegeihez), másfelől a szakmai szervezetekben (köztük külföldi együttműködésekben) való aktív részvétele is.
A jövőről szólva Kenyeres István kiemelte: az intézmény a jövőben folytatja az iratanyag digitalizációját, dolgozik a hazai és a nemzetközi együttműködések fenntartásán, újak kiépítésén, és fejleszteni kíván két olyan területet is, amelyek eddig kevés figyelmet kaptak. A Levéltár illetékességi köréből adódóan mindezidáig elsősorban köziratokat gyűjtött, az utóbbi években azonban egyre nagyobb hangsúlyt fektet a magániratok, illetve azon belül az elektronikusan képződött iratok gyűjtésére is, hiszen a jövő történészei számára ezek pótolhatatlan források lesznek. A másik kiemelt terület az adatvizualizácó, azon belül a Budapest Időgép folyamatos fejlesztése és kiegészítése, amely a hasonló projektek között nemzetközi szinten is az élvonalba tartozik.
A főigazgató előadása után Mátyás Zoltán, a Fiatal Levéltárosok Egyesületének elnöke mutatta be a 36 év alatti levéltárosok önképző és közösségépítő szervezetét, amelybe a még csak tanulmányaikat folytató, jövőbeli levéltárosokat is nagy szeretettel várják.
A programon bemutatták a Történelem Segédtudományai Tanszékhez kötődő új kiadványokat is. 2023-ban nyolc kötet látott napvilágot a tanszék érintettségével, közülük négy részesült most bővebb ismertetésben. Oborni Teréz docens Erdély fejedelmei című, nagyívű, reprezentatív kiadványát Kenyeres István, Schweininger Péter ٲáé Sváb világok. Népesség és mentalitás Száron, 1729-1848 című monográfiáját Mihalik Béla Vilmos méltatta. A tanszéki doktori programon PhD-fokozatot szerzett Csákó Judit Az Árpád-kori Magyarország francia tükörben című kötetét Körmendi Tamás ismertette, végül a doktori programot jelenleg végző Rácz Balázs Viktor Sepsiszéki cirkálása jegyzőkönyvek, 1679-1701 című forrásközlését Oborni Teréz mutatta be.
A szakestet a hagyományokhoz híven és az Alumni Központ támogatásának köszönhetően fogadás zárta, amely lehetőséget biztosított a résztvevő hallgatók, oktatók és levéltáros kollégák kötetlenebb eszmecseréjére.
ǰá: