Komáromba költözik az ELTE régészeti tudástára

A Komáromi Önkormányzat és az ELTE Régészettudományi Intézet 1996. május 20-án kötött hosszú távú tudományos kutatási és oktatási szerződést, amelyben már akkor körvonalazták közös munkálkodásukat egyes régészettudományi kutatási területeken. A szerződés azóta is töretlen kutatási együttműködést eredményezett. Az ókori Brigetio területén folytatott kiemelten eredményes régészeti feltárásoknak, a Komáromi Klapka György Múzeumnak, a tudományos ismeretterjesztésnek, az oktatásnak, valamint az önkormányzat támogatásának köszönhetően Komárom nemzetközileg is jelentős ókori régészeti lelőhellyé, valamint az ELTE régészeti gyakorló terepévé vált az utóbbi évtizedek során.
ѴDZá&Բ;ٳپ polgármester a város, Borhy László rektor pedig az Eötvös Loránd Tudományegyetem nevében írt alá január 15-én újabb együttműködési megállapodást, melynek értelmében a BTK Ókori Régészeti Tanszék tudástára Komáromba, a Klapka György Múzeum hamarosan megnyíló új épületébe költözik, ahol Tudásközpontot hoznak létre.
A városvezető hangsúlyozta, az aláírással nem egy korszak zárult le, hanem egy új korszak kezdődött, amely a kultúra és az idegenforgalom szempontjából is kiemelkedő. "A Tudásközpont létrehozásával az ELTE megerősíti tudományos és oktatási jelenlétét városunkban, és intenzíven bekapcsolja Komáromot a nemzetközi tudományos vérkeringésbe" – mondta, majd hozzátette: bízik benne, hogy az iskolák és az itt élő fiatalok is meglátják a lehetőséget.
Borhy László, aki az ásatásokat a kezdetektől vezeti, arról beszélt, mivel gazdagodik az Egyetem a most aláírt dokumentumnak köszönhetően. „Az elmúlt közel 30 évben
a város támogatásának köszönhetően kiszámíthatóvá és fejleszthetővé váltak a feltárások.
Mára nem csupán térben, de időben is kiterjedtek. Míg korábban négy hét állt rendelkezésünkre a brigetioi polgárváros kutatására, most több hónapon át dolgozhatunk és végezhetünk feltárásokat a katonaváros és a katonai tábor területén is. Az elmúlt évtizedekben 400 hallgató vett részt az ásatásokon, rengeteg szemináriumi és diplomamunka, valamint doktori disszertáció született a témában. Brigetio nemzetközi hírnévre tett szert. A Tudásközpont létrehozásával pedig új dimenziók nyílnak”– emelte ki.
ǰá:
Fotó: MTI/Krizsán Csaba