鶹ý

Kiss Áronra emlékeztek Budán

2020.06.22.
Kiss Áronra emlékeztek Budán
Százhetvenöt éve született aaz ELTE TÓK jogelődje, a Budai Tanítóképző Főiskola egykori igazgatója, bölcsézdoktor, pedagógiai szakíró.

Kiss Áron születéének 175. évfordulóját emlékévvé nyilvánította a múlt esztendő végén 20 állami intézmény, önkormányzat, civil szervezet é műhely. A XIX. század végi modernizáció polihisztorának alakját rendezvényekkel, kiadványokkal é konferenciákkal idézik fel. A születénapot megelőző délelőtt, 2020. június 20-án csaknem harminc tisztelő gyűlt össze egykori lakóházánál Budán, a róla elnevezett utcában a Gálbory-villánál.

Trencsényi László, az ELTE PPK egyetemi tanára, a Magyar Pedagógiai Társaság elnöke köszöntőjében hangsúlyozta, hogy az emlékév megrendezééről szóló dönté mögött nem számmisztika ált, s nem az őszülő ünneplők türelmetlensége, akik netán nem győznék kivárni a 200. évfordulót. Inkább az indokolta a döntét, hogy a XIX. század szellemiségét összefoglaló, modern é sokoldalú szakember, Kiss Áron munkásságának jóformán minden íze különösen aktuális é jól alkalmazható, alkalmazandó napjaink kihívásaira.

A játékgyűjtő? Hiszen az iskolák világában (olykor az óvodákéban is) szegényedőben a játékok, a játékosság pedagógiai felhasználása, a játékkézletek szürkülőben. A gyermekvédelem szűkössége, elszomorító hírek a bánásmód drámáiról? A Kiss Áron alapításával létrehozott budaörsi Erzsébet Otthon pedagógiai munkája is példaadó.  A tanítóképzé reformja? Az egykori tanítóképezdei igazgató odaadása elkötelező hatású ma is. Közösségszervező? A Magyar Pedagógiai Társaság elődjének aktív titkára volt Kiss Áron, megannyi projekt kezdeményezője. A pedagógia „tárgyi hagyatékának” szakszerű őrzée? Az ünnepelt a pedagógiai múzeum elődjének, a Tanszergyűjteménynek létrehozásában is fontos szerepet játszott. A nevelé-történetírás szakmai problémái? Kiss Áron könyvei megkerülhetetlen források. Gyermekkönyvek? A 70 esztendős Móra Kiadó okulhat a jeles szerző munkásságából.

Az eseményen felszólaltak az Emlékbizottságban egyesült szervezetek, intézmények képviselői is. Haider Edit a Kiss Áron Magyar Játéktársasaság hagyományőrző szerepét emelte ki, Lázár Katalin rögtönzött játéktanítással egézítette ki szavait, Joó Jánosné óvónőként méltatta a Társaságot. A Pro Ludo Társulat nevében Orosz István szólt a játék, játékosság fontos szerepéről, szavait Kiss Imre múzeumigazgató egézítette ki. Fodor Balázs é Herczeg Judit koszorúzott a XII. kerületi Virányosi Közösségi Ház nevében, az igazgatónő emlékeztetett: a járvány miatt a tervezett szakmai programra ősszel sor kerül. Jónás Rita Budaörs Önkormányzata nevében koszorúzott. Az Országos Pedagógiai Könyvtár é Múzeumot Szabó Károly könyvtáros é Pifkó Dániel múzeológus képviselték, utóbbi kifejezte az intézmény eltökéltségét a hagyaték őrzée iránt. Virágot helyezett el a hegymegi Kiss-család több tagja, a professzor leszármazottai. 

Demeter Katalin vezette az ELTE Tanító- é Óvóképző Karának delegációját. A professzor szólt arról, hogy a Kiss János altábornagy utcai épületnek falai is, lelke is őrzi az egykori előd emlékét. Tézabó Júlia az ELTE Pedagógiai Pszichológiai Kar Nevelétudományi Intézete képviseletében a nevelétörténet elkötelezettségét hozta szóba. Fábry Béla ügyvezető elnök az „értékőrző-értékteremtő” szakmai egyesület, a Magyar Pedagógiai Társaság nevében helyezett el koszorút.