Kétoldalú őszinteség a tanteremben

Az Óvodapedagógus–Tanító Klub ԻéԲé Balatoni József Tanár vagyok! És? című könyve került fókuszba. A kétórás előadás során a Jocó bácsi néven híressé vált általános iskolai tanár őszintén mesélt sikereiről és kudarcairól.
A tanár is ember, vagyis vannak jó és rossz napjai,
és kifejezetten jó, ha kimutatja az érzelmeit – mondta. A gyerekek ugyanis addig provokálják a pedagógust, amíg elő nem csalják valódi személyiségét. Balatoni József szerint jobb egyből őszintén, emberi arcunkat megmutatva fordulni feléjük. Ha a tanárnak valami baja van, azt a gyerekek megérzik, és kegyetlenül bele is kérdeznek. Ilyenkor elég annyit megosztani velük, amennyi rájuk tartozik, azonban fontos, hogy jó példát lássanak és megtanulják megosztani ők is az érzelmeiket.
Jó megtanítani nekik azt is, hogy ha valami bántja őket, mondják el őszintén. Érdemes azonban arra is felkészülni, hogy ebben az esetben őszinték is lesznek. Nem mindig tudják azonban megfelelően kifejezni gondolataikat, ebben viszont a pedagógusok segíthetnek nekik. A kulcs: ilyenkor sem szabad megsértődni, példát mutatva kell reagálni. A közös munka és őszinte kommunikáció hatására a gyerekek megtanulják tisztelni a pedagógust, és bízni is fognak benne.
Balatoni József azt is hangsúlyozta, hogy
a tanár első számú megbízója a gyerek,
ennek megfelelően kell eljárnia akkor is, amikor a szülőkkel akad nézeteltérése. Úgy látja, az oktatásügyben ma a gyerekkel a legkönnyebb. A szülők egyre gyakrabban fogalmazzák meg a saját elvárásaikat, ám ha problémával szembesítik őket, akkor rosszul reagálnak és elzárkóznak. Ezt nagyon nehéz kezelni, de egy pedagógusnak azt is tudnia kell, meddig tart a kompetenciája és mikor kell szakemberhez fordulnia.
ǰá: