Holokauszt-túlélők vallomásait elemezték az ELTE datathonján

Nagy érdeklődés mellett lezajlott a European Holocaust Research Infrastructure (EHRI), a Common Language Resources and Technology Infrastructure (CLARIN) és az ELTE Társadalomtudományi Karon működő Research Center for Computational Social Science (ELTE RC2S2) közös datathonja.
„A holokausztot követően a túlélők számos formában adtak szemtanúi beszámolót az üldöztetésről. Ahogy egyre kevesebb tanú él közöttünk, ezek a történelmi feljegyzések még fontosabbá válnak. A több tízezernyi tanúvallomás kutatása folyamatosan zajlik, amihez a számítógépes nyelvészet, a digitális bölcsészet és a számítógépes társadalomtudomány (computational social science) új eszközei jelentősen hozzájárulnak. A tanúvallomásokon alapuló kutatás egyik meghatározó célja jelenleg egy annotált, standardizált és ellenőrzött korpusz létrehozása. A datathon résztvevői ehhez a munkához járultak hozzá” – emelte ki Barna Ildikó habilitált egyetemi docens, a program főszervezője, az ELTE Research Center for Computational Social Science társigazgatója.
A datathonra bárki jelentkezhetett tudományterületi és adatelemzési tapasztalattól függetlenül, a szervezők minden résztvevőnek biztosították a szükséges képzést és segítséget. A datathonisták a Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár gyűjteményébe tartozó, Deportáltakat Gondozó Országos Bizottság (DEGOB) által felvett magyar nyelvű, és a londoni Wiener Library által az 1950-es évek második felében összegyűjtött német és angol nyelvű tanúvallomásokkal dolgoztak. Azonosították és annotálták a legfontosabb entitásokat (például személynevek, helyszínek, szervezetek) és összekapcsolták azokat egy ellenőrzött adatbázis egyedileg azonosított entitásaival.
A datathonon másfél nap alatt több mint 150 tanúvallomást dolgoztak fel, ezzel egy olyan interdiszciplináris projekt munkáját támogatták, amelynek valódi és hosszútávú hatása lehet a holokausztkutatásra.
ǰá: