Hogyan olvassunk újságot?

Az elmúlt évtizedben a médiakörnyezet és a közbeszéd gyors változásokon ment keresztül, sokszor a legtapasztaltabb szakemberek is tanácstalanul állnak a híráradat közepén, amely ránk zúdul., amint fellépünk az internetre, bekapcsoljuk a tévét, vagy belelapozunk egy újságba. A folyamatos tájékozódás a gyorsan változó nyilvánosságban elengedhetetlennek látszik, miközben nap mint nap megtapasztaljuk, hogy változtatnunk kell hírolvasói szokásainkon ahhoz, hogy ne váljunk végtelenül kiszolgáltatottá a média világában.
A varsói, a prágai és a budapesti Goethe Intézet 2018-ban címen közös programot indított, amellyel a közönségnek segít eligazodni a médiaüzenetek között. A tájékozódást segítő cikkek németül és minden résztvevő ország nyelvén is megjelennek, fogódzót nyújtva a hírek, nyilatkozatok, társadalmi és politikai üzenetek értelmezéséhez.
A magyar nyelvű anyagok a keretezés, a populizmus és az álhírek témáját járják körül.
A Klartextében kezdettől fogva az ELTE Média és Kommunikáció Tanszék is részt vesz, a napokban pedig is bővítette a programot. Az új projekt egy médiával kapcsolatos ismeretterjesztő cikksorozatra épülő szeminárium keretén belül született, a blogba az ELTE kommunikáció alapszakos és tanárszakos hallgatói közösen készítettek anyagokat, amelyek a magyar- és történelemtanárok hírértékeléssel kapcsolatos oktatómunkáját segítik.
A blog a tudatos médiafogyasztás oktatásához szabadon felhasználható anyaggyűjtemény, ahol információkhoz juthatunk a diákok tájékozódási szokásairól és a médiaoktatáshoz való viszonyukról, olyan közvéleményt és a médiát tematizáló témákról, mint a #Meetoo mozgalom, de találunk köztük esszéket, óravázlatokat és társasjátékot is.
Mint Gács Anna egyetemi docens, a kurzus oktatója elmondta, 2019 tavaszán középiskolásoknak szerveztek workshopot, amely a kortárs média és közbeszéd néhány kérdésében segít eligazodni, idén pedig tanároknak kínálnak egynapos programot, ahol tanítási ötleteket kaphatnak a cikksorozatban felmerülő témákról.
ǰá:
Borítófotó: Unsplash