„Hogy haza se akarjanak menni”

Az október 18-i rendezvény vendégei Gyimesi Máté, a TTK Biokémiai Tanszék tudományos főmunkatársa, Solti Ádám, a TTK Növényélettani és Molekuláris Növénybiológiai Tanszék habilitált egyetemi docense és Solymosi Katalin, a TTK Növényszervezettani Tanszék egyetemi adjunktusa voltak. A jó hangulatú beszélgetést Miklósi Ádám akadémikus, a TTK Biológiai Intézet igazgatója vezette.
Az ELTE Rektori Kabinet Tudománypolitikai Irodája által szervezett, az Új Nemzeti Kiválóság Program (ÚNKP) által támogatott beszélgetést a résztvevőkkel előre felvett angol nyelvű videóelőadások színesítették, amelyek megtekinthetők az ELTE YouTube-csatornáján. A videókban Gyimesi Máté a stroke utáni izomgörcsök elleni , Solymosi Katalin a , a túlzott sómennyiség növényekre gyakorolt hatásáról, Solti Ádám pedig az „Orfeusz-virág” csodálatos é.
A rendezvényt megnyitó Sziklai Péter tudományos rektorhelyettes elmondta, az idei nyertesekkel együtt összesen 66 fiatal ELTE-s kutató részesült „Az ELTE Ígéretes Kutatója” elismerésben az Egyetemen művelt összes tudományterületen, közel egyharmaduk nő. A nők nehezített helyzete a tudományban a beszélgetés során is visszatért, hiszen Solymosi Katalin, aki a fiatal tudósok helyzetét a közelmúltban ismét ڱéő Fiatal Kutatók Akadémiájának társelnöke is, anyaként maga is megtapasztalta a tudományos pályán maradás és a GYED utáni visszatérés nehézségeit. Kitartását ugyanakkor „Az ELTE Ígéretes Kutatója” díjon túl már két elnyert Bolyai-ösztöndíj is elismerte.
A beszélgetésen szó esett arról, milyen nagy szerepe lehet a kutatói pálya választásában az egyéni érdeklődésen túl a nagyszülői biztatásnak, a szülői háttérnek és a tudományos pálya által kínált szellemi szabadságnak is. A jelenlévők egyetértettek abban, hogy a kutató fejlődésében nagy szerep kell jusson a nemzetközi tapasztalatszerzésnek, a kockázatvállalásnak. Miklósi Ádám ugyanakkor rákérdezett arra is, hogyan birkóznak meg a jelenlévők a kutatói pályában elkerülhetetlen kudarcélményekkel. Ahogy Solti Ádám megfogalmazta, „a kutatói élet alapköve az, hogy a kísérlet nem sikerül”, hiába a gondos tervezés, amitől aztán az ember éjszaka is azon töpreng, hogyan oldhatná meg a felmerülő problémát, „de ha ez kedvünket szegte volna, akkor most nem ülnénk itt”, a kutatásban éppen az ilyen kihívások az izgalmasak.
Gyimesi Máté, Solymosi Katalin, Solti Ádám és Miklósi Ádám
Szóba került a fiatal kutatók körében olykor tapasztalható kiégés kérdése is, amelynek a COVID-időszak nehézségei mellett a pályázati források megszerzéséért folyó verseny és a sokféle lehetőségből fakadó bizonytalanság is magyarázata lehet. Gyimesi Máté ugyanakkor rámutatott, a jelenlévők felelőssége is, hogy maguknak és a náluk is fiatalabbaknak megmutassák az alap- és az alkalmazott tudománynak azokat az izgalmas perspektíváit, amelyektől a kutatók „nemhogy másnap korán jönnek be, hanem haza se akarnak menni”.
A beszélgetés rövidített változata alább megtekinthető:
Képek az eseményről
Képek az eseményről
Gyimesi Máté, Solymosi Katalin, Solti Ádám és Miklósi Ádám
Gyimesi Máté, Solymosi Katalin, Solti Ádám és Miklósi Ádám
0
/
0
















0
/
0