ELTE Sikerek: Stumpf István

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem egykori hallgatója, '82-ben az Állam- é Jogtudományi Karon jogi, majd '85-ben a Bölcséztudományi Karon szociológus diplomát kapott. Kéőbb, '96-ban a korábbi diplomáit a politikatudomány területén megszerzett PhD-fokozattal koronázta meg. Az eseményt szokás szerint az ELTE Alumni Központ vezetője, Pataky Csilla nyitotta meg. Bevezetőjében megemlítette a 10. évfordulóját ünneplő Alumni Szervezet életének főbb fejleményeit az utóbbi években, hozzátéve, hogy a jubileumi tanév tartogat még meglepetéeket az ELTE Diplomásai számára a kommunikáció terén - az új, korszerű Alumni közösségi platformot. Emellett felhívta a figyelmet a generációk összefogásának fontosságára abban, hogy a tehetséges, rászoruló hallgatókat egyre hathatósabban tudja segíteni az ELTE Alumni Alapítvány. Köszöntője után Dr. Darázs Lénárd, az ELTE jogi karán végzett általános rektorhelyettes elmondta, az Alumni rendezvények azért is fontosak, mert a jelenlegi oktatókat emlékeztetik arra, hogy örökül kapták ezt a nagy hagyományt é sokszínűséget, amit ELTE-s elődök felépítettek, így fontos tovább örökíteni a jövő generációjának. Ezt követően a rektorhelyettes méltatta az előadót, rézletesen ismertetve pályafutását, taglalva eredményeit é az Egyetemhez fűződő kapcsolatait. Majd átadta a szót Stumpf Istvánnak, aki köszönetét fejezte ki a lehetőségért, hogy Alma Materében előadást tarthat az egyetemi korábbi, illetve jelen hallgatóinak, é kifejezte megilletődöttségét, hogy ilyen sokan összegyűltek erre az alkalomra.
Stumpf István előadását rövid videóval nyitotta, melyet lánya kézített neki élete sarokpontjairól. A felvételen é a helyszínen is láthattuk Kéri Lászlót, az előadó egyetemi barátját, továbbá megtudhattuk, hogy Stumpf István életében fontos szerepet tölt be a sport. Elmondása szerint a forradalom gyerekeként született Sárospatakon. Szülőhelye é családja egyaránt meghatározó életében, ennek köszönheti vallásosságát, ami miatt majdnem pap lett belőle. Az iskolába való ingázás miatt sok ideje maradt olvasni, ekkor szeretett bele a történelembe. Ez az élmény, valamint tanárai inspirálták arra, hogy kéőbb jogot tanuljon, dacára annak, hogy családja ebben nem bátorította. A 80-as évek elején vették fel az ELTE Állam- é Jogtudományi Karára, ekkor költözött be a Budaörsi úti kollégiumba. Elbeszélée szerint az ELTE egy különleges szerepet töltött be az életében, hiszen a pezsgő egyetemi éveknek köszönhető, hogy Kéri Lászlóval közösen elkezdték kialakítani egy szakkollégium alapját. Ez a szervezéi é jogalkotási feladat mutatta meg neki, hogy milyen fontos a jog mögötti társadalomtudomány, é az a cél motiválta, hogy egy jogász-társadalomtudományi szakkollégiumot hozzanak létre. Így született meg a Bibó Szakkollégium elődje, melynek vezetője lett. Az egyetemi évei alatt, a szakkollégium mellett megalapította a Századvég című folyóiratot, amelynek szerkesztője volt.
,,Szerencsé embernek tarthatom magam, mert megtapasztalhattam a közösséghez való tartozás élményét é ebben az Egyetemnek elévülhetetlen szerepe van. Örülök annak, hogy olyan intézmények teremtéében vehettem rézt, melyek ma is léteznek é tovább élnek, é a jelenlegi generációk a saját arcukra tudják formálni."
A szakkollégium egy olyan hasznos tanulási lehetőséget adott a hallgatóknak, amit akkoriban az iskola nem. Felidézte az egyetem pezsgő szellemi közösségét, kora reggeltől aktív nagyszerű fiatal tanárait, Kukorelli Istvánt, Bárd Károlyt, Kutassy Györgyöt, é Mezey Barnát. A fiatal oktatók hétvégi visegrádi tanácskozások alkalmával próbálták átalakítani az oktatást, az előadó szavaival élve egyfajta „intellektuális lázadás” zajlott ekkoriban, amiben ő maga is szocializálódott. Eközben a szakkollégium, mint egy alternatív egyetem működött, ahol a fontos, akkoriban nem hangoztatott szociológiai témákat jártak körbe. Népszerű volt az olvasás, a tudás megszerzée, é ezek egymásnak való átadása, melyben a szakkollégium é az egyetem közössége sokat segített. Olyan csoportok alakultak ki, amelyek a mai politikai élet meghatározóivá váltak. Stumpf István mindezek ellenére nem kapcsolódott a politikai életbe, inkább visszament az egyetem társadalomtudományi intézetébe kutatni. A '90-es évek elején elnyert a German Marshall Fund ösztöndíjat, melynek keretén belül 6 hétre kiutazhatott az Egyesült Államokba. Nem sokkal kéőbb egy féléves Irex ösztöndíjat is kapott a Harvardra, ahova ezúttal hosszas dilemma után a családja is elkísérte. Ez meghatározó é emlékezetes esemény volt életében - mind saját maga, mind családja számára. Kintléte alatt olyan amerikai politikai mintát keresett, amellyel jobbá tudja tenni az itthoni politikus képzét.
A 1998-ban szorosan bekapcsolódott a magyar politikai életbe, az akkori kormány megválasztotta a kancelláriaminiszternek. A kormányváltás után könyvkiadással is foglalkozott, valamint 2002-ben elkezdte a Századvég Politikai Iskola megalapítását, melynek célja az értelmiségiek tehetséggondozása, é a versenyképes tudás megadása, egyfajta "thinktank" volt. Szociológus é politológus végzettsége révén mandátumbecsléekkel é kutatással is foglalkozott. Sokat köszönhet egyetemi professzorainak, mert megtanították neki az alkotmányos jogokkal kapcsolatos összefüggéeket, é habár sosem kézült alkotmánybírónak, 2010 nyarán megválasztották erre a pozícióra. Az alkotmánybírói terület elmondása szerint a béke szigete az igazságszolgáltatáson belül.
Az előadáson tiszteletét tette többek között Dr. Scheuer Gyula 첹Գá, Dr. Hudecz Ferenc korábbi rektor, Dr. Glatz Ferenc, az MTA korábbi elnöke, Dr. Béres József é Dr. Kraudi Adrienne, az ELTE Alumni Alaptvány kurátorai, Szapáry György Konzisztóriumi tag, továbbá Winkler Márta, Aáry-Tamás Lajos, Bánáti János, Monspart Sarolta é még sok-sok jeles alumnus.
Az előadás meghallgatható az .
Az ELTE Sikerek programsorozat 2019. október 9-én folytatódik, ahol Spiró György, Kossuth-díjas író lesz vendégünk.
A képeket é a köszönjük az ELTE Online-nak.
ELTE Sikerek: Stumpf
ELTE Sikerek: Stumpf
0
/
0













0
/
0