CEEPUS Miniszteri Díj: mérföldkő a hispanistáknak

A közép-európai hispanisták hálózata, a a Temesvári Nyugati Egyetem kezdeményezésére és koordinálásával 2009-ben jött létre. Az eleinte román, magyar és szerb egyetemekből álló szerveződés mára a régió 11 országának (Bulgária, Csehország, Észak-Macedónia, Horvátország, Lengyelország, Magyarország, Moldávia, Románia, Szerbia, Szlovákia, Szlovénia) 22 spanyol tanszékét tömöríti.
Eleinte leginkább az oktatói mobilitás indult el a hálózaton belül, ami számos közös konferenciát, tudományos publikációt, kutatási projektet eredményezett. A közös kutatások további európai és latin-amerikai együttműködésekhez is vezettek, ilyenek például vagy a című projektek. A kooperációk több közös kiadványt, , tanulmánykötetet (Pablo Neruda en el espejo del socialismo, Brüsszel, Peter Lang, 2024) eredményeztek, a legújabbak pedig várhatóan 2025-ben fognak megjelenni. A hálózat tudományos folyóirata a kezdetektől működő, éves megjelenésű .
Az ELTE Spanyol Tanszék kiemelt szerepet játszik a hálózat sikerében:
aktívan részt vesz mind a közös kutatásokban, mind a nemzetközi hallgatói mobilitás elősegítésében. Menczel Gabriella, a tanszék CEEPUS koordinátora szerint a most odaítélt díj azért is jelentős, mert elismeri a régióban dolgozó hispanisták közös erőfeszítéseit, és segíti a további együttműködési lehetőségek kibővítését Európában és a latin-amerikai partnerekkel. "Hosszú évek elkötelezett munkájának eredménye ez a díj, egyben lehetőséget ad arra, hogy tovább építsük nemzetközi kapcsolatainkat, és újabb közös projekteket valósítsunk meg" – mondta a tanszékvezető egyetemi docens a díj átvétele után.
A hálózat az oktatói mobilitás mellett jelentős hangsúlyt fektet a hallgatói tapasztalatcserére is, amit olyan rendezvények is erősítenek, mint például a Pécsi Tudományegyetem által szervezett nemzetközi nyári egyetem, amelynek keretében a hallgatók kreditért teljesíthettek spanyol nyelv és kultúra témájú kurzusokat, vagy a brnói Masaryk Egyetem Romanisztikai Tanszékének „Hispanista kutatások Közép-Kelet-Európában” című tavaszi kurzusa, amelyen minden évben négy régióbeli oktató tart rövid, hatórás szemináriumot a saját kutatási területéből. Egy másik nagy sikerű, hallgatókat is megmozgató projekt a (Irodalom a gyakorlatban) szimpóziumsorozat volt, amely három helyszínen (Újvidéken, Temesváron és Ljubljanában) többnapos műhelymunkákból állt, a szervező három egyetemen kívül még két ország (Csehország és Magyarország) intézményeinek részvételével.
Az ELTE Spanyol Tanszék a nemzetközi hálózat tagjaként erősíti regionális és nemzetközi jelenlétét a spanyol nyelv és kultúra oktatásában.