„Anyanyelvünk határtalan”

Az április 20-i megnyitón Bartus Dávid, az ELTE BTK dékánja, Farkas Tamás, a Magyar Nyelvtudományi é Finnugor Intézet igazgatója é Pataky Csilla, az ELTE Alumni Központ osztályvezetője köszöntötte a réztvevőket, akik megnyitották a „Nyelvjárásgyűjtéek 50 éve” című kiállítást is. A megnyitón Bárth János egyetemi adjunktus, Kiss Jenő professor emeritus é Havay Viktória népdalénekes közreműködött.
Az Anyanyelvi Napokon számos interaktív program várta az érdeklődőket. A névtani adatbázisokat, a kapcsolódó számítógépes programokat Bárth János é N. Fodor János egyetemi adjunktus mutatta be. A magyar jelnyelv minor é a Többnyelvűségi é Edukációs Nyelvézeti Kutatócsoport jelnyelvi műhelyfoglalkozást szervezett, Bartha Csilla habilitált egyetemi docens é Hattyár Helga egyetemi adjunktus játékos feladatokat állított össze. A Névtani Diákműhely a Nyelvéz Könyvtárban névtani szabadulószobát rendezett be.
A Magyar Nyelvtudományi é Finnugor Intézet kilenc diákműhelye a Kari tanácsteremben mutatkozott be: változatos feladatokat (többek közt nyelvtörténeti boszorkánypróbát) hoztak magukkal, kiderült az is, ki melyik finnugor nyelvű néphez, kultúrához érzi magát a legközelebb.
A tudománykommunikációs kerekasztal idei témája a „Tudós influenszerek / Influenszer tudósok” volt. Farkas Gábor Farkas művelődétörténéz, Kulja András, az Év Covid-orvosa é Rezsabek Nándor mérnök, csillagászati ismeretterjesztő arra keresték a választ, kik is azok a tudós influenszerek, é mi különbözteti meg őket a laikus vagy éppen a sarlatán véleményformálóktól, illetve meddig terjed az influenszer tudósok szerepe, befolyása, felelőssége. A beszélgetét Constantinovits Milán vezette. A Magyar Nyelvtörténeti, Szociolingvisztikai, Dialektológiai Tanszék oktatóinak, korábbi doktoranduszainak é jelenlegi hallgatóinak újabb munkáit ismertető könyvbemutatót Slíz Mariann habilitált egyetemi docens moderálta.
A programsorozat rézeként felavatták a Benkő Loránd termet (A/428), amely az ELTE egykori tanszékvezető professzorának, a Magyar Nyelvtudományi Társaság korábbi elnökének a nevét viseli. Bóna Judit dékánhelyettes köszöntőjét Juhász Dezső professor emeritus visszaemlékezée követte. A teremavatás után „Esti menüsor a nyelvtörténet boszorkánykonyhájából” címmel tudományos ismeretterjesztő jellegű, multidiszciplináris megközelítéű – néprajzi, nyelvtörténeti, illetve történeti pragmatikai tematikájú – előadásokra került sor. Az előadók mai é korábbi doktorandusz hallgatóink, fiatal kutatók – Havasi Zsuzsanna é Mohay Zsuzsanna –, valamint a moderálás feladatát is vállaló Sárosi Zsófia voltak.
A héten több anyanyelvi versenyt is rendeztek. A 80. Kazinczy-versenyt Hamar Dávid, a TTK Kar fizika szakos hallgatója nyerte, a versmondó versenyen – amely idén a Nemes Nagy Ágnes-évfordulóhoz kapcsolódott – Rába Noémi, a BTK magyar szakos hallgatója bizonyult a legjobbnak.
A többnapos programsorozat hűen közvetítette 56. alkalommal megrendezett magyar nyelv hete programsorozatának idei üzenetét, miszerint: „Anyanyelvünk határtalan”.
Szabó T. Annamária Ulla teljes beszámolója képekkel a &Բ;DZó.&Բ;