í, felhívások (archívum)
A hálózatok szakértője

Kerek egy éve indult el az "ELTE Sikerek" előadássorozat az Alumni Központ szervezéében. A hetedik alkalommal megrendezett szerda esté a központot vezető Pataky Csilla ELTE Alumni menedzser üdvözlője után Vicsek ղá akadémikus, egyetemi tanár, az ELTE–MTA Statisztikus é Biológiai Fizika kutatócsoportjának vezetője méltatta az előadó munkásságát, kezdve attól, hogy őt harminc évvel ezelőtt az alapszakos egyetemista megkereste. Azóta is folyamatosan tartják a kapcsolatot, ő volt a témavezetője, amikor MSc dolgozatát Magyarországon írta, é azóta is követi pályájának állomásait: az intézetalapítást, illetve a skálafüggetlen hálózat felfedezéét, ami a hálózatkutatás elindítója lett az egéz világon.
á Albert-László 1991-ben végzett a TTK-n, majd Bostonban folytatta tanulmányait. Munkája hamarosan a termézetben é a társadalmi rendszerekben is széles körben elterjedt skálafüggetlen hálózatok felfedezééhez vezetett. ܳٲáainak eredméye az ún. á–Albert-modell. Eredméyeit számos díjjal ismerték el, köztük Neumann János-plakettel é Prima Primissima díjjal. Mintegy húsz éve foglalkozik hálózatokkal.
Előadásában rávilágított a hálózatkutatás komplexitására: a kutatók eredméyei hasznosíthatók a kutatás, a sport, az üzleti élet, a művézet területé egyaránt. De a társadalmi hálók is leírhatók a matematika segítségével, sőt a sejtjeinkben található fehérjehálók vizsgálata is lehetőséget ad a betegségek új szempontból törtéő tanulmányozására. Háló az univerzum is, é vannak szakmai vagy kommunikációs hálók is.
Hallhattuk á gondolatait az é helyéről a hálózatban, é annak hatásáról az é sikerére, arról, hogy
a teljesítméy mérhető é korlátos, a siker viszont mérhetetlen é korlátlan,
s míg az előbbi eseté néha csak hajszál választja el az első helyezettet a másodiktól – a sort egy exponenciális függvéy írhatja le –, addig az utóbbinál többszörös szorzó is jellemezheti a siker mértékét – melyet inkább hatványfüggvéy jellemezhet.
A sikert kutatva saját példáját is elemezte: a közösség vajon mikor dönt valakiről úgy, hogy sikeres legyen? á munkásságának első harmadát a módszeres, tudatos építkezé jellemezte: kitartó munka, sűrű publikálás. Majd sok év után jött a hirtelen áttöré, amelyet a hálózatkutatásra való áttérééek köszönhetett: rengeteg publikáció a Nature é Science magazinokban, impozáns, 183 ezres hivatkozási szám.
Taglalta é érdekes példákkal szemléltette a kutatók életéek alakulását, fázisait, a Nobel-díj megszerzééek esélyeit, lehetőségeit, mérhetőségét é jósolhatóságát. Meglátása szerint azokat nevezhetjük ma zseninek, akiknek a keze benne van több felfedezében is.
A sport esetében, mondta, a teljesítméy jól mérhető, a művézeteknél azonban ez nem így van. Jómaga is műgyűjtő, ezért összesítette az elmúlt 40 év kiállításainak adatait az egéz világról, é elmondhatja, hogy pontosan megjósolható a siker annak alapján, hogy egy alkotó mikor é hol állított ki. A művézeteknek egy egéz fejezetet szentel majd szeptemberben megjelenő, A képlet (The Formula) című új könyvében (mely személyes törekvéeinek újabb mérföldköve lesz), bebizonyítva, hogy
minél kevébé mérhetető a teljesítméy, annál inkább jósolható a siker,
hiszen a hálózatban minden adat benne van, ami a becslét lehetővé teszi.
Arra is kitért, hogy jó ötletből sok van, sikeres megvalósításból viszont kevé. Jól megfigyelhető, különösen az üzleti szférában, hogy az ötlet megvalósításához a forrásokat gyakran nem az ötletszerző kapja, hanem az, akiről elhiszik, hogy sikerre viszi az ügyet. A teljesítméy alapvető a sikerhez, de az eredméyek publikálása, megosztása, "tálalása" elengedhetetlen a hírnévhez, a titokban alkotókat ritkán fedezik fel.
Az elismeré nem a teljesítméytől függ, hanem attól, hogy a közösség mit lát a teljesítméyből, kihez rendeli hozzá.
Szó esett az oktatási rendszer jelentőségéről is a tehetség kibontakoztatásában. Ezt saját családja, három gyermeke szempontjából is fontos kérdének találta a Boston–Budapest vonalon gondolkozva. Eddig semmilyen kutatást, objektív információt, eredméyt, mérőszámot nem talált arra nézve, hogy volna bármilyen összefüggé az iskola é a tanuló teljesítméye között – mondhatni, teljesen mindegy?! A tehetség vélhetően bárhol kibontakozik.
"Köszönöm a lehetőséget, hogy ennek a sorozatnak a réze lehetek, nagy öröm számomra újra itt lenni az ELTE-n" – mondta végül, majd előadását azzal a reményel zárta, talán inspirálni tudta hallgatóit, hogy ne csak arról gondolkodjanak, hogyan legyenek jók a szakmájukban, hanem azt is gondolják végig, hogy értékeik, tudásuk hogyan adódik át a társadalom számára.
A teltházas előadáson az egyetem valamennyi karáról é minden korosztályból érkeztek vendégek, jelen volt Darázs Léárd rektorhelyettes, Zentai László rektorhelyettes, a TTK képviseletében pedig Jánosi Imre éáԳٳٱ.
Az előadás hamarosan é is felkerül az .
* Az ELTE Alumni Alapítvány által szervezett rendezvéy sikeréhez hozzájárult: a Nemzeti Együttműködéi Alap.
á Albert-László
á Albert-László
0
/
0











































0
/
0