峾éԲ
Sikerek a mobilitás, az inklúzió é a minőségbiztosítás területein
A CHARM-EU Szövetség oktatási alapprojektjében az ELTE vezette a mobilitással é társadalmi befogadással foglalkozó munkacsoportokat, továbbá vezető szerepet játszott a Governance munkacsomag minőségbiztosításért é akkreditációért felelős szakértői csoportjában is. Az alábbiakban áttekintheti a munkacsoportok legfontosabb eredményeit.
ѴDzá
A mobilitásért felelős munkacsoport (WP5 – Mobility) az Európai Egyetemek kezdeményezé célkitűzééhez igazodva a nemzetközi hallgatói é munkavállalói mobilitás széleskörű, inkluzív módon történő biztosításán é a mobilitási sémák diverzifikálásán dolgozott.
- A munkacsoport egy átfogó, az inklúziós é fenntarthatósági alapelveket középpontba helyező mobilitási rendszert alakított ki a CHARM-EU Szövetség mesterképzéének rézeként, amelyben a hallgatók a képzéi követelmények eredményes teljesítée érdekében a programba épített szemeszter- é blended mobilitáson vesznek rézt, illetve lehetőségük van diplomaszerzét követő mobilitáson is rézt venni. Ezt egézíti ki az oktatók é külső partnerek mobilitása, amely a tanulási élmény támogatása mellett segíti a fenntartható é az oktatásban rézt vevők fejlődéét is támogató tevékenységek ellátását.
- A mesterképzéi program megvalósításának eredményeként 2021 szeptembere óta mintegy 220 hallgatói é 40 oktatási célú mobilitás valósult meg a partneregyetemek között.
- A mobilitási munkacsoport tevékenységének eredményeként létrejött egy , amely a mobilitások tervezéét é képzéi programokba történő integrációját segíti.
- A munkacsoport létrehozta a Szövetség , amely támogatja a CHARM-EU közös mesterképzéi programjához kapcsolódó valamennyi mobilitás szervezéét é adminisztrációját.
- Emellett a munkacsoport kialakított egy é javaslatokkal élt arra vonatkozóan, hogy más egyetemi szövetségek milyen módon alkalmazzák a CHARM-EU által kialakított gyakorlatokat.
Társadalmi befogadás é sokszínűség
Az inkluzivitásért felelős munkacsoport (WP6 – Inclusiveness) fő célkitűzée az volt, hogy a befogadás é a sokszínűség szerves rézét képezze a CHARM-EU szervezeti kultúrájának, illetve a képzéi programok é tevékenységek szemléletébe beépülve áthassa a Szövetség oktatási, kutatási é egyéb tevékenységeit.
- A munkacsomag által kézített kulcsfontosságú megállapításai nemcsak a Szövetség, hanem az Európai Felsőoktatási Térség számára is hasznosnak bizonyultak, mivel kevé tagállami é uniós szintű rézletes é összehasonlító kutatás létezik a témában.
- összefoglalta a CHARM-EU partneregyetemeinek kapcsolódó intézkedéeit é gyakorlatait. A tanulmány nóvuma, hogy egy rézletes kritériumrendszeren keresztül nemcsak a sikereket é lehetőségeket, hanem a kihívásokat is mélyrehatóan feltárta.
- A munkacsomag által kézített CHARM-EU Inkluzivitási Cselekvéi Terv bemutatta, hogyan lehet a befogadást é a sokszínűséget úgy érvényesíteni, hogy ezek az értékek a CHARM-EU szervezeti kultúrájának é általános működéének szerves rézeivé váljanak. a CHARM-EU tervezéi, megvalósítási, valamint végrehajtási, nyomon követéi folyamataival, illetve a mesterképzéi program során (a 2021 szeptembere é 2023 februárja közötti időszakban) szerzett legfontosabb tapasztalatokkal é tanulságokkal foglalkozott.
- 2022. szeptember 16-án „Hozzáféré é rézvétel az európai felsőoktatásban: kihívások é lehetőségek” címmel az ELTE-n rendezték meg az első CHARM-EU Inklúziós Konferenciát. A konferencia szervezéének é megvalósításának inkluzív jógyakorlatairól Dr. Fazekas-Vinkovits Ágnes Sarolta, az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Karának adjunktusa é a CHARM-EU DEI (Diversity-Equity-Inclusion) Irodájának vezetője írt , amely az jelent meg 2023-ban.
Vezeté é menedzsment
A CHARM-EU vezetéi é irányítási modelljének létrehozásán, valamint az ehhez szükséges keret- é feltételrendszerek kidolgozásán a vezetéért felelős munkacsoport (Governance – WP2) dolgozott. Az ELTE vezette a minőségbiztosításért é akkreditációért felelős szakértői alcsoportot, valamint a partnerek, az akkreditációs bizottságok é oktatási minisztériumok közötti egyeztetéeket.
- A szakértői csoport munkájának köszönhetően a CHARM-EU programja lett az első sikeresen akkreditált mesterképzé az Európai Egyetemek kezdeményezé kritériumai alapján. Az egyeztetéek eredményei emellett a nemzetközi képzéek akkreditációjáról é minőségbiztosításáról szóló diskurzusban is kiemelt jelentőségűek.
- A CHARM-EU mesterképzéének nemzetközi akkreditációjával kapcsolatos tapasztalatokat foglalja össze Dr. Takó Ferenc, az ELTE CHARM-EU Iroda vezetőjének tanulmánya, amely a Magyar Akkreditációs Szeme jelent meg.
- A minőségbiztosítás é az akkreditáció menetéről é kihívásairól a Szövetség olvashat rézletesebben.
- A munkacsomag által létrehozott új vezetéi modellt a Szövetség című dokumentuma mutatja be, amely meghatározza az egyes feladat- é felelősségi köröket é a CHARM-EU döntéhozatali mechanizmusait.